Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

baobabplener 

Výstava "TVÁŘE VYSOČINY. Obrazy z letního plenéru" 2018 - 2019

38 fotek leden 2017 až srpen 2018 - zobrazení
"TVÁŘE VYSOČINY. Obrazy z letního plenéru"

Výstava představuje výtvarnou tvorbu - krajinomalbu, která vzešla ze dvou loňských několikadenních pobytů na Pelhřimovsku. Práce vznikly přímo v krajině, v místech, jež zachycují, a autenticky vystihují atmosféru, klima a prostředí Vysočiny, její malebný charakter a prostou, ale také nevšední krásu přírody.

Každý ze čtyř zastoupených autorů hledá vlastní pojetí motivu a zpracovává svůj niterný výtvarný prožitek v intenzitě, v jejímž odrazu se zhmotňuje tvůrčí vize dokládající malířovu schopnost vnímat, vstřebávat, přehodnocovat a propojovat vnější podněty. To, co na něho působí, co jej obklopuje, co v něm probouzí touhu vyznat se ze svých pocitů a myšlenek a vyjádřit a uchovat podstatu okamžiku, který můžeme vyjmout z konkrétního života a dané přítomnosti, mu umožňuje nalézt vlastní formu a osobitý styl, jimiž nazírá na bezprostřední skutečnost. Viděné se pojí s osobní zkušeností, vlastní představou, fantazií nebo také vzpomínkou, do nichž se promítá nálada, povaha a duševní stav a zrání výtvarníka ve chvíli vzniku obrazu. Dobře si toho povšimneme, když porovnáme ztvárnění jednoho a téhož záběru krajiny, avšak v pohledu dvou autorů, tedy když můžeme napřímo pozorovat projevy dvou různých individualit. Hutná barevná pasta a úsilí o plastičnost a pevný rámec obrazové plochy plynule přecházejí v poeticky snové, pastelové tóny jemných nuancí a barevných přechodů, uvolněný rukopis poskytuje ladné a měkké křivky, tvar pozbývá precizní naléhavosti. Jednou se klade zvýšený důraz na atmosférický účinek světla a vzduchu, kterým se potlačuje povšechný charakter a obecný význam místa a optika se mísí s iluzí, podruhé tvůrce vyzdvihuje konkrétní ráz a podobu krajiny způsobem, který dává vyniknout rytmické kresbě a názorně předmětným prvkům.

Zaznamenáme různé podoby dne a proměny počasí, kdy chladné a sychravé ráno střídá ostrý žár letního slunce, následuje oblačnost s mlhou a deštivými přeháňkami či teplý podvečer s obrysem měsíce. Krajina přechází od prvního plánu k horizontu a mezitím pozorujeme domky, stodoly a selská stavení, kopce, pole, lesy a louky, jednotlivé stromy, dálné obzory, vysokou klenbu oblohy. Je to výpověď o poznání jednoho malého úseku Vysočiny na vrcholu léta, jejíž tvář a krajina se na počátku srpna oddávají času žní a nakonec spějí až k prvním náznakům blížícího se podzimu, kdy již počíná foukat ze strnišť, ale v očekávání jsou ještě dny léta babího.

Vystavený soubor svědčí nejen o výtvarných schopnostech autorů, ale i o jejich vzájemné pospolitosti, tvůrčí pohodě, cílevědomosti a zdravém odhodlání čelit novým výzvám, jež tříbí ducha a dávají možnost širšího a ucelenějšího pohledu na svět.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron