Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

baobabplener 

Výstava "Inspirace okrajové Prahy" 2016 - 2017

40 fotek září 2016 až září 2017 - zobrazení
"INSPIRACE OKRAJOVÉ PRAHY"

Autoři se zmocňují obrazu Prahy každý po svém tak, jak jim to dovoluje jejich subjektivní vnímání, technická dovednost a vlastní schopnost realizace tlumočit, přetvářet a odhalovat smysly i emočními zřeteli podbarvenou kvalitu „jednoho světa“.

V přístupu k námětu však nikterak nejde o pouhou přesnost a přímou charakteristiku místa, času, děje a vnějších ukazatelů a souvislostí; s realitou je nakládáno zcela volně a někdy je úplně potlačena, když ustupuje rajským snům, neurčitým představám, abstraktním pocitům či osobitým vzpomínkám. Smysl pro „posunutou realitu“, vzdávající se konkrétních vjemů a směřující ke stylizaci a idealizování zobrazovaného, umožňuje vyjádřit vlastní tvůrčí myšlenku, jež se odpoutává (nebo chce odpoutat) od žité přítomnosti a v patřičném výtvarném účinu vyjevuje místo, jaké možná je i není nebo jaké by mohlo být. Zůstává téma proměnné podoby města, které je zdrojem inspirace, ale jeho ztvárnění se v nevázaném poměru nebrání svérázným metaforám a poetickým vizím, hraničícím až s afektovaným projevem a naivitou.Proto vedle sebe uzříme pohádkovou živočišnou zahradu či expresivní kompozici s vlepenými reálnými prvky, stejně jako vcelku věrné a věcné zpodobení krajiny se zřejmými znaky optické skutečnosti.

Název výstavy je vlastně dvojsmyslný - lehce symbolický a zavádějící zároveň: vedle přírodních motivů pražských lesů a parků poukazuje na jádro české metropole, jejíž krásu, kulturu a odkaz věků nahlodávají dobové trendy a odchylky spojené s odosobněním života a individualismem na podkladě materiálního uvažování či necitlivosti, jež souvisejí se ztrátou duchovních hodnot. Dochází tak ke vzájemné konfrontaci, v níž se objevuje pohled na „město zelené“ plné čistého vzduchu, světla a vegetace, a také na město, které se jako by ztrácí, upadá a vzdaluje svým obyvatelům, když do jisté míry přichází o svou ryzost, zvláštní magii a genius loci; je to „město bezbarvé“, anonymní, roztříštěné a marně hledající svou pravou tvář.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron