Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

baobabplener 

Výstava "Duše krajiny - Duše člověka" 2015

24 fotek září 2015 až duben 2017 - zobrazení
„DUŠE KRAJINY – DUŠE ČLOVĚKA“

Vystavenými pracemi jsme se pokusili vyjádřit skryté touhy, představy, pocity a prožitky, jež se dají v úplnosti jen těžko vyjádřit slovem. Hledáme cestu k obrazu a usilujeme o proniknutí do hloubky a pod povrch věcí. Chceme zachytit vnitřní procesy, to, co nevidíme, ale co bezprostředně cítíme.

Výstavu jsme spojili do dvou vzájemně se rozvíjejících témat, jež tvoří jeden celek: jsou to motivy krajiny a člověka, v kterých se odrážejí abstraktní niterné stavy, jež ovlivňují duševní rozpoložení. Vnímáme přírodu a její proměny v krajině: koncentrujeme se na její charakter a vlastní ustrojení, na její tvary a barvy. Chytáme světlo i stín, ticho i chvění, letní žár i vzduch po dešti, vůni i plynutí času. Malujeme přímo na místě, pod širým nebem, v přímém kontaktu se vším, co v nás probouzí neurčité myšlenky a vyvolává prchavé dojmy, nezvyklé pocity. Naším záměrem skutečně není jen vnější pohled na místo, které nás zaujalo: chceme jej na sebe nechat natolik působit, abychom odhalili jeho kořeny a podstatu, jež jej utváří. Toužíme najít rytmus krajiny, abychom se více sžili s přírodou, která nás obklopuje.

Na „duši krajiny“ navazují práce obracející se k „duši člověka“: zabývají se jeho prožíváním a představují psychické pochody, které jej ovlivňují a na které nějakým způsobem chtě nechtě reaguje. Cíleně tedy opouštíme konkrétní hmatatelnou představu spojenou s materiálními či fyzickými projevy a noříme se do hloubi samotné mysli. Přemýšlíme jak zobrazit sen, náladu nebo emoci, sílu či slabost, jak vylíčit strach, bolest nebo napětí, smutek i radost. Jak na papíře a výtvarnou formou předat osobní zkušenost, jak sdílet neznámé, nedosažitelné, nepředstavitelné. Jak se podělit o „jizvy na duši“, o temné chvíle pod tlakem neodbytné nemoci.

Do jaké míry se nám to podařilo, posuďte vy sami.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron